Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.08.2019 12:16 (Üye) Soru : ECZACI BAYAN MÜKELLEFİMİN %90 ÖZÜRLÜ ÇOCUĞU VAR.1997 YILINDAN BU YANA 4B BAĞKUR SİGORTALISI.ÖZÜRLÜ ÇOCUĞU OLDUĞUNDAN DOLAYI BAĞKURDAN EMEKLİLİĞİNİN ERKEN OLMA GİBİ BİR DURUMU VARMIDIR?

Cevap : Engelli çocukları evlat edinen anneler, İşçi ve esnaf olarak çalışan anneler, İsteğe bağlı sigorta sahibi olan anneler ve Engelli çocuğu olan memur anneler yararlanmaktadır. 1 Ekim 2008 tarihinden sonrasını kapsayan çalışma süreleri dahilinde annelerin çalıştıkları 1 gün 1,25 gün olarak hesaplanmaktadır. Bu duruma 10 yıl çalışma süresi bulunan annelerin çalıştıkları yıl sayısı 12,5 olarak hesaplanmaktadır. 1 Ekim 2008 tarihinden sonra çalışılmış olan her yıla 90 günlük primler eklenmekte ve hesaplamalar yapılmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.