Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.08.2019 09:25 (Üye) Soru : İyi çalışmalar. Mükellefimiz olan Müteahhitlik yapan bir a.ş. avm (alış-veriş merkezi) inşaatı yapmakta ve bu inşaat 2-3 ay sonra bitecek. İnşaat bittiğinde kendisine kalacak yerlerden 1 adet dükkanı satmayacak ve ünlü bir kahve firmasına kiralayacak. Hatta bugün tapu müdürlüğü nezdinde kahve firması ile müteahhit firma arasında kira sözleşmesi yapılmış durumda.Sözleşmede şöyle bir madde var. Kiraya veren kiracıya 600.000-tl dekorasyon yatırım desteği sağlamayı taahhüt eder.Bu tutar tek kalemde fatura edilecek(bugün),karşılığında 3 eşit taksitte ödenecektir. 1.taksit kira sözleşmesi düzenlendiği zaman (bugün) 2.taksit İşyeri açılışında 3.taksit açılış dan sonraki 3 ay içinde. Sorum şudur; inşaat bitmeden kiracı tarafından dekorasyon yatırım desteği açıklamasıyla bize kesilen bu faturayı nasıl ve hangi hesapta muhasebeleştirebiliriz.? o dükkanın inşaat maliyeti belli olduğunda maliyetine mi eklenmeli ? böyle ise şu an hangi hesaba kayıt yapmak doğru olur? veya şimdi direk gider yapılabilir mi? veya yapılmakta olan yatırım hesabına atılıp kira geliri elde etmeye başlayınca oradan mahsup mu ? yapmalı, yapılmakta olan yatırım diye değerlendirebilir miyiz ? önemli görüşlerinizi rica ediyorum.

Cevap : Size düzenlenen faturayı inşaatın maliyetine ekleyeceksiniz.Yatırım bitmiş yapılmakta olan yatırım hesabı olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.