Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.08.2019 16:03 (Üye) Soru : Merhaba sgk ilave istihdam teşviğinde ilk defa tescil edilen işyerleri veya ilk defa sigortalı çalıştırmaya başlayan işyerleri için teşvikten yararlanma 3.atdan sonra başlar, şimdi bir mükellefim bu şartlarda bir çalışanı var ve üç ayıda doldu bu sigortalıyı bu teşvikten yararlandırmak için izlememiz gereken yol nedir? İşveren sisteminde teşvikten yararlanacak sigortalı kaydına gelmiyor acaba bundan sonraki sigortalı işçiler içinmi yaralana bileceğiz?

Cevap : • Sigortalı yönünden aranılan şartlar: Sigortalıların; – İşe alındıkları aydan önceki üç ayda 10 günden fazla 5510/4-a,b,c kapsamında sigortalılıklarının bulunmaması, – İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması, – 1/1/2018 ila 31/12/2020 tarihleri arasında özel sektör işverenlerince istihdam edilmeleri, gerekmektedir. Sigortalının e-sgk sisteminden potansiyel sigortalı olup olmadığının kontrol edilip açık olan teşvik onaylanmalıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.