Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.08.2019 17:24 (Üye) Soru : Restoran işletmeciliği yapan firmamız alkollü içecek satışı da yapmaktadır. Alkollü içecek firmalarından bir tanesi ile onların belirlediği kota üzerinden örnek 5 yıl içerisinde belirledikleri kota kadar alım yapılması taahhüdü verilecektir. Karşılığında 1,5milyon tl işletme katkı payı adı altında fatura istenmektedir. Faturayı tek seferde keseceğiz firmada tek seferde bize ödeyecek. Öncelikle fatura mutlaka istenmekte ancak usul doğrumu diğer soru kdv beyanı kesildiği ayda tamamı yapılmalı mı?. Ayrıca gelir olarak yine ilk seferde direk gelir kaydedilip vergisi ödenmeli mi sözleşmeye istinaden 380-480 hesapları ile yıllara düşen tutarları kısım kısım gelir yazarak ilerleyebilir miyiz. Teşekkürler

Cevap : Analaşma olduğuna göre usul doğrudur.Fatura tek saferde düzenlenip bedeli tahsil edilmiş ise elde edilen gelir fatura tarihi itibari ile kayıtlara alınır.Tahsil edilen KDV ilgili dönem KDV beyannamesinde yer alır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.