Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.09.2019 10:08 (Üye) Soru : Merhaba ( ÇOK ACİL ) YABANCI ORTAKLI ŞİRKET kuruluşu ve Türk işçi çalıştırma ve çsgb çalışma izni hk Üstad, İran vatandaşı Türkiyede ikamet izni olmayan 2 kişi burada bir şirket kurup ( 2 ortak iran vatandaşı) ticaret yapmak istiyorlar. Biraz araştırdım 6735 sayılı kanunda izin alınması gerekiyor diyor ancak bu şirkette 5 Türk çalıştırma zorunluluğunu duydum.Bu durumda yatırımcılar bu şart olunca vazgeçmek istiyorlar. 1 - Limited veya A.Ş. kurmaları arasında izin veya 5 Türk çalıştırma şartı konusunda fark var mı? 2- Bu 5 Türk çalıştırma şartı hangi kanunun yönetmeliği veya tebliğinde yazıyor 3- Çalışma izni alması gereken yabancı ortakların asgari 100.000 TL şirket sermayesi 800.000 ciro ve 250.000 USD ihracat şartları bahsettiğim kriter ile ilişkisi var mı A.Ş. kurar ve Türkiyede ikamet etmezse izin alma ve 5 Türk şartı yok şeklinde internette bazı yerlerde yazılmış yazılar gördüm ancak hiçbirinden emin değilim. Yardımlarınız için teşekkürler

Cevap : Türkiye de şirket kurulumunda yukarıda bahsedilen sınırlamaların veya bir merciden izin alınmasına yok, yabancı yatırımları kanunu çerçevesinde sermaye miktarı, kuruluşta ki ön izinler kaldırılmış olup,Türk vatandaşı gibi bir şirketi kurabilirler, kurulacak şirketin faaliyeti Bakanlık izni gerektiriyor ise bu izinlerin alınması zorunlu olacaktır, bahsi geçen talep bilgileri ancak kuruluş sonrasında çalışma izni başvurularında aranılan koşullar olabilir ki, buda şirket kurulumuna engel değildir. İran yaptırımları çerçevesinde özel bir talimat şirket kurulumunda bulunmuyor ancak finans tarafında hesapların açılması gibi konularda bazı zorluklarla karşılaşılabilineceği değerlendirilmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.