Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.09.2019 10:51 (Üye) Soru : merhaba , dun BES ile ilgili bir soru sormuştum. ona ilavedir. firmamız 01/01/2019 yılbaşında 6 personel için , BES ile ilgili maaşları yatırdığımız bankanın firması ile anlaşma yaptı.ve 2 ay üst üste 45 yaş ve altı personelimize ait BES hesaplarına paraları yatırıldı. fakat personelimizin tamamı mart ayında bankayı arayarak ayrılmak istediler ve ocak-subat ayına ait yatırılan bes paralarını geri aldılar. bu tarihten sonra da , biz personel adına BES hesaplarına para yatırmadık. tüm personel kendi isteği ile mart ayında BES ten cıktı. 1 - bizim firma olarak yapmamız gereken bir sorumluluk var mı ? 2 - ağustos ayında yeni işe alınan 45 yaşındaki personel için BES hesabı açtırıp - para yatırmamız gerekiyor mu? bu personel de BES hesabı istemediğini söyledi. tesekkurler

Cevap : 1. BES ten cayma işleme şigorta şirketlerine göre farklılık göstermektedir. Kimi şirket sms ile kimisi yazılı taleple kimisi de telefonla isverenin sonlandırma işlemlerini yapabilmektedir. 2. işçi sayısı yeni gelen işçi ile de hala 5 ve üzeri ise BES yapılmalıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.