Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.08.2019 11:09 (Üye) Soru : Firmamız temmuz 19 da konkordato geçici mühlet kararı aldı 8 milyon çek borcumuz vardı Yaklaşık 3,5 milyon çek alacaklımız çek alacağından feragat ettiklerine dair yazı verdiler (ticari dostluk) 3,5 milyon azalan çek borcumuzu muhasebe kayıtlarında nasıl düşürebiliriz Bu 3,5 milyon çek şirket ortağının sermaye taahhüt borcuna sayılabilir mi? - Konkordato süresince çeklerimizi ortağın şahsi ilişkisi ile geri alması nasıl kayıt yapılabilir ve ortak için alacak yazılabilir mi? - Birde, Konkordato başvurusunda stoklarımızda görünen 2 milyon hammadde aslında fiilen olmadığı anlaşıldı aslında sadece 300 bin tl lik hammadde stok olarak var Bu durumda stokları kayıt olarak nasıl düzeltebilriz (stok sanırım firma zarar etmesine rağmen banka kredi kullanabilmek için kar gösterildiği için oluşmuş) Teşekkürler

Cevap : Vazgeçilen alacak için KKEG (B) 120(A) olarak kayıt yapılır. Vazgeçilen alacağın Şirket ortağının sermaye tahhüdü ile ilgisi olmaz. Tahhüt yerine getirilir. Kayıtlarda olduğu halde fiilen olmayan stok için yapılacak bir işlem yok demek ki mallar Faturasız satılmış Bu işlem için bir işlem yapılamaz. Gerçek olmayan ve hile yapılan Muhasebe kayıtları için yorum olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.