Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.09.2019 14:38 (Üye) Soru : Bir müşterimiz haftanın 5 günü çalışıyor. Cumartesi günleri çalışma yok. Bu müşterimizde çalışan bir personelin eşi 10 Ağustos cumartesi (kurban bayramı arefe) günü doğum yaptı. Ertesi gün (11 Ağustos Pazar) kurban bayramı başladı. Personel eşinin doğum yapması vesilesiyle ücretli izin kullanması gerektiğini iddia ediyor. Bizde eşinin zaten firmanın çalışmadığı gün doğum yaptığını, sonraki günlerde zaten bayram tatili olduğunu dolayısıyla zaten bu günleri eşinin ve çocuğunun yanında geçirdiğini, kendisine ayrıca izin veremeyeceğimizi ifade ettik. Hangisi doğrudur acaba? Olması gereken uygulama nedir? Bu hususta görüş beyan ederseniz seviniriz.

Cevap : Mazeret İzni EK MADDE 2 – İşçiye; evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde üç gün, eşinin doğum yapması hâlinde ise beş gün ücretli izin verilir…” Bu izin işgünü değil gün olarak yasada belirtilmiştir. Dolayısıyla ayrıca mazaret izni kullanmak isteyen bu işçi bu hakkını ayrıca talep edemez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.