Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.09.2019 12:22 (Üye) Soru : Sayın Üstad, 4A Kapsamında sigortalı çalışan, Sağlık sorunları yüzündan malulen emekli oldu ve aynı işyerinde SGDP ödenerek çalışmaya devam ediyor. Yine sağlık problemi gereği ameliyat oldu(iş kazası değil)1 ay raporlu evde yatıyor. 1 ayın parasını nereden alacak? SGK mı ödeyecek? İşveren mi? bu konuyla alakalı detaylı öğrenebileceğim kanun vs. var ise onuda paylaşırsanız memnun olurum. Teşekkürler.

Cevap : Çalışan emekliler hastalanmaları durumunda rapor alabilir. Ancak iş kazası ve meslek hastalığını kapsayan bir durum söz konusu değilse, rapor almaları durumunda emekli olmadan çalışanlar gibi SGK tarafından ödenen rapor parasını alamazlar. Bilindiği üzere emekli olmamış normal olarak çalışanlar, iş kazası veya meslek hastalığı olsun olmasın hastalanıp veya ameliyat sonrası doktordan rapor alırsa, alınan bu raporun ilk 2 günü haricindeki günlerin ücretini SGK ödemektedir. Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ile çalışan emeklinin iş kazası haricinde rapor alması halinde istirahat parasını SGK ödemez. Çalışan emekliler için ödenen SGDP sadece kısa vadeli sigorta kolları içindir SGDP kapsamında çalışanlar iş kazası geçirirlerse veya meslek hastalığına yakalanırlarsa kendilerine kısa vadeli sigorta yardımları yapılır. işveren de raporlu olduğunuz günler için ücret ödemek zorunda değildir..
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.