Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.09.2019 11:46 (Üye) Soru : Merhaba; Ticari işletmesi olan mükellefim aynı zamanda dizi ve sineme filmlerinde oyuncu olarak faaliyet göstermektedir. 1-Ticari işletme ile birlikte serbest meslek faaliyet kodu açmamız gerekiyor mu? 2-serbest meslek faaliyetleri (dizi ve sinema oyunculuğu ) için serbest meslek makbuzu mu bastırmamız gerekiyor mu? 3-Vergi mükellefi olmayan şahıslara kesilen serbest meslek makbuzlarında stopaj kesintisi olur mu? (olamayacağını düşünüyorum) Aslında emin olmak için sizden bilgi almak istiyorum. Ticari faaliyeti yanında serbest meslek faaliyet kodu açtırması, ticari faaliyetleri için fatura, serbest meslek faaliyetleri için ise serbest meslek makbuzu kesmesi gerekiyor diye düşünüyorum. iyi çalışmalar.

Cevap : 1-Evet ayrıca SM işi için VD bilgi verilerek Defter beyan sisteminden e-SM.defteri tutulacaktır. 2-SM faaliyeti için elbette SM Makbuzu düzenlenecektir. 3-Vergi mükellefi olmayan şahıslara kesilen serbest meslek makbuzlarında stopaj kesintisi olmaz sadece KDV hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.