Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.09.2019 14:02 (Üye) Soru : merhaba , biz, 8 tane sgk 4a sigortalısı olan bir LTD.STI yiz. orgun eğitim, meslek lisesi 4.sınıfa okuyan bir öğrenciyi 09/2019 da haftanın bir kac gunu olmak uzere , işyerimizde staja başlayacak. 1 - biz bu stajyer öğrenciye hangi rakam üzerinden maaş ödeyeceğiz? 2- stajyer öğrenciler için , devlet desteğine biz işveren olarak başvuru mu yapmalıyız? 3 - sgk aylık bildirgesinde bu öğrenci ile ilgili bir bildirim yapılacak mı? tesekkurler

Cevap : 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında işletmelere stajyer desteği verileceğinden stajyer ücretleri asgari ücretin net tutarının yüzde 30'u şeklinde ödenecek. 2019 yıllnda asgari ücret net 2020 TL oldu. Buna göre, 2019 yılında stajyer maaşları 548 TL olacak. 2.020 (net asgari ücret) - 191,85 (AGİ) = 1.828,15 TL 1.828,15 X % 30 = 548 TL Stajerin sgk dosyası okul düzenler. Stajyer öğrenciler 5510 sayılı Kanun gereği 4/a statüsünde sigortalı sayıldıklarından, stajlarını yaptıkları işyerlerinde bir iş kazasına uğradıklarında, kazadan sonraki üç iş günü içerisinde SGK’ya bildirilmeleri gerekmektedir. Bu bildirimi de ilgili okul ya da üniversite yapacaktır .6764 ayılı kanun kapsamında meslek ve teknik öğrenim gören stajyerlerin meslek hastalığı ya da iş kazası geçirmelerine karşı yapılması gerekli bir bildirimdir. Sigortalı olarak işe girecek olan stajyerlerin işe giriş bildirgesinde 07 Çırak ya da 19 stajyer kodları kullanılmaktadır. Öte yandan tamamlayıcı eğitim gören öğrencilerin sigorta bildirimleri ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından okul idaresine yapılmaktadır. Öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalığı bildirimleri de okul tarafından yapılır. Bunun yanı sıra iş kazası ya da meslek hastalığı yaşanması halinde okulun ödeyeceği prim ise yüzde 1 olmaktadır. İş kazalarının yaşanması halinde, durumun öğrenilmesinden itibaren 3 iş günü içinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na durumun bildirilmesi gerekmektedir. Aksi halde, eğitim gördükleri okul idaresine 6331 sayılı olan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında idari para cezası verilmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.