Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.09.2019 14:46 (Üye) Soru : Merhaba, özel sağlık hizmeti veren bir kurumuz. Diş polikliniğimizin sorumluluğunu bir diş hekimi ile anlaşarak ona verdik. Yalnız sağlık bakanlığı diş hekiminin kurumumuzda sigortalı olmadan çalıştırılamayacağını söylüyor. Anlaşmış olduğumuz diş hekimi şirketimiz de 4/a'lı olarak çalışıp aylık cironun belli bir oranını da ilgili maliyeti düşüldükten sonra fatura veya makbuz karşılığı kendisine ödenecek. Bunun için Diş hekiminin mükellefiyet açması gerekecek. 1- Hem 4/a lı çalıştırıp hem de fatura veya serbest meslek makbuzu karşılığı ödeme yapabilirmiyiz? 2- 4/a lı olarak çalışan diş hekiminin cirodan makbuz karşılığı alacağı pay serbest meslek kazancı mıdır yoksa ücret midir? Not: Vergi dairesine soru sözlü olarak sorulduğunda ücret geliridir diyor fakat uygulamada doktorlar serbest meslek makbuzu karşılığı çalışıyor.

Cevap : Diş hekimi Serbest meslek erbabıdır. S.M. Makbuzu düzenler Ayı iş yerinde aynı iş için hem ücretli hemde serbest meslek faaliyeti verilemez. Ya ücretli çalışacak veya SM erbabı olacak
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.