Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.09.2019 11:57 (Üye) Soru : merhaba , meslek liseleri stajyer öğrencileri konusu karışık olduğu için , ilk verdiğiniz cevapta netleştiremediğim sorular vardı. ondan dolayı anlamadığım kısmı tekrar sormak istedim. yardımcı olursanız memnun olurum. biz, 8 tane sgk 4a sigortalısı olan bir LTD.STI yiz. orgun eğitim, meslek lisesi 4.sınıfa okuyan bir öğrenciyi 09/2019 da haftanın 3 gunu olmak uzere , işyerimizde staja başlayacak. 1- işveren olarak , bu öğrenci ile ilgili SGK ya ıse gırıs bildirgesi verilecek mi ? verilecekse , giriş bildirgesinde meslek kodu ne secılecek? 2- normal aylık bildirgemize, 4a sigortalılarımız ile birlikte bu stajyeri de yazacak mıyız? 3- öğrencilerin primleri okul tarafından yatırıldığı ıcın , biz aylık bildirgede bu öğrencileri yazacaksak , prim kısmını nasıl oluşturacağız ? teşekkürler

Cevap : 3308 sayılı Kanunun “Ücret ve Sosyal Güvenlik” başlıklı 25 inci maddesinde; aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere işletmeler tarafından ödenecek ücret ve bu ücretlerdeki artışların, düzenlenecek sözleşme ile tespit edileceği, ancak, işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler ile mesleki ve teknik ortaöğretim okul ve kurumlarında staj veya tamamlayıcı eğitim gören öğrencilere asgari ücretin net tutarının; – Yirmi ve üzerinde çalışanı olan işyerlerinde yüzde otuzundan, – Yirmiden az çalışanı olan işyerlerinde yüzde onbeşinden, – Aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde otuzundan, aşağı ücret ödenemeyeceği belirtilmiştir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.