Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.09.2019 12:04 (Üye) Soru : Firmamız limited sgk borcumuz 420.000 tl 3 aracımız sgk tarafından hacizli 3 aracın toplam değeri 220.000 tl Araçlardan birini satmak istiyoruz bu aracın kasko değeri 40.000 tl Biz 7103 kanuna göre aracın %10 fazlası olan 44.000 tl yi sgk ya yatırırsak ilgili aracımız üzerindeki haciz sgk tarafından kaldırılır mı? Bu uygulama sgk hacizleri içinde geçerlimidir? Teşekkürler

Cevap : Sosyal güvenlik il müdürlükleri veya sosyal güvenlik merkezleri (SGM) tarafından haciz konulan menkul ve gayrimenkullerin üzerindeki haczin kaldırılabilmesi için ilk haciz koyan üniteye yazılı başvuru yapılması gerekmektedir. Hacizli malın değerinin yüzde 10 fazlası ile beraber sgk masraflarını da ödeyen mükellefin malı üzerindeki haciz kaldırabilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.