Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.09.2019 11:33 (Üye) Soru : merhaba , çarşamba staj başlangıcı. Ondan dolayı verdiginiz cevapta anlamadığım yerler vardı. tekrar yardımınızı rica ediyorum. carsamba staj başı olacak yardımcı olursanız memnun olurum. biz, 8 sgk 4a sigortalısı olan bir LTD.STI yiz. orgun egitim, meslek lisesi 4.sınıfta okuyan bir ogrenciyi 09/2019 da haftanın 3 gunu olmak uzere , işyerimizde staja başlayacak. 1- işveren olarak , bu ogrenci ile ilgili SGK ya işe giriş bildirgesi verilecek mi ? verilecekse , giriş bildirgesinde meslek kodu ne secilecek? 2- normal aylık bildirgemize, 4a sigortalılarımız ile birlikte bu stajyeri de yazacak mıyız? 3- ogrencilerin sgk primleri okul tarafından ödendiği için, işveren olarak biz aylık bildirgede bu kişiyi , prim hesaplatmadan nasıl yacazagız. konu karışık , rica etsem tek tek yanıtlarmısınız teşekkürler

Cevap : Zorunlu staj; meslek lisesi ya da meslek yüksek okulu öğrencilerini kapsayan staj çeşididir. Sigorta, okul tarafından ödenmekle beraber öğrencinin maaşı işyeri tarafından verilmektedir. Stajyer maaşları ise 20 ve üzerinde personeli olan işyerlerinde asgari ücretin yüzde 30’unda az olamamaktadır. İşyerlerine staja gönderilen öğrencileri SGK’ya bildirme yükümlülüğü o üniversiteye ya da meslek lisesine aittir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.