Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.09.2019 15:25 (Üye) Soru : bir firmamız için geriye dönük teşvik kapsamında bildirimde bulunduk işlemlerimiz hala sgk sisteminde onay sürecindedir... bugün müfredat kartında sgk sistemi intra tarafından düzenlenen 2017 04 döneminde bir ipc gördük ve ilgili yılın teşvik tutarlarının (5510) %5 tamamının sgk teşviklerinin tekrar sgk tarafından tahakkuk ettirildiğini ve faiz işlettirildiğini gördük. 1-sgk ipc cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren teşvikleri iptal etmeliydi yılın tamamını iptal etmiş. 2-faiz hesaplaması ipc nin tebliğ tarihinde mi başlar? ne önerirsiniz? İlgi ve alakanız için çok teşekkürler.

Cevap : SGK İPC nın sisteme düştüğü tarih fiilin vuku bulduğu tarihtir. ve ödenmediği takdirde bu tarihten itibaren de gecikme faizi başlamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.