Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.09.2019 12:33 (Üye) Soru : Merhabalar, Benim sorum ücret geliri ile alakalı şirketinde inşaat mühendisi çalıştıran firmanın yıl içinde almış olduğu ihale işlerinde bu inşaat mühendisi ssk lı olarak çalışmakta. Yani aynı işyerine bağlı 4 adet ihale dosyası. Benim sorum : Bu işçinin ücret geliri nedeniyle yıllık beyanname verip vermeyeceğidir. Çünkü vergi kesintisini yapıp ödeyen firma tek fakat SSK dosya numaraları farklı bu durumda 1. işyerinden sonraki tutarlar yıllık beyan sınırını aşmış oluyor. İşçi bu durumda tek işyerinde çalışmış fakat sanki 4 yerden maaş alıyormuş gibi bir durum çıkıyor. ( ssk açısından ) Bu işçi yıllık beyan vermek zorunda mıdır. Teşekkür eder iyi günler dilerim.

Cevap : Tek işverenden çeşitli isimler altında alınan ücret için Yıllık GV beyannamesi verilmez.Bahsettiğiniz kişinin aylık ücret gelirleri bir bordroda toplanacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.