Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.09.2019 11:42 (Üye) Soru : Merhabalar; Öncelikle kolay Gelsin; Sorumuz işçilere verilen avanslar hk. Örnek üzerinden gidersek.08/2019 ücret Bordrosunda asgari üzerinden ödenecek net ücret 1.943,90 tl işveren aradı ay içinde avans ödedik 1.600 tl bankaya ödeyeceğimiz tutar diyor. anlamak istetiğimiz aradaki farkı şimdi bordro üzerinden kesinti yaptığımızda (bide bu avans banka üzerinden ödenme zorunluluğu varmı ve o an damga hesaplanacak mı)damga hesaplamadan sorun çözülür mü?avansları genelde elden veriyor işveren. Damga ay sonu sgk matrahı üzerinden 7,59 dan bidefada hesaplanıyor zaten.kafamızı karıştıran bordro tanımlarında ücret avasslarında ek damga binde 1.5 oranı tanımlı bu nerde ve nasıl uygulayacağız. Şimdiden Teşekkürler

Cevap : Avans işlemi için Binde 7,59 oranında DV hesaplanır.Avans Banka aracılığı ile ödenir.Maaş bordrosu için ayrıca Binde 7,59 DV hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.