Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.09.2019 14:13 (Üye) Soru : Vergi dairesinde bir müşterim için gelen yazı ile Halk otobüsü şöförü olarak çalışan işçilerinin asgari ücretle çalıştırılamayacağı bilgisi verildi dolayısıyla o dönemlere ait muhtasar beyannamelerinin düzeltilmesini istemektedir.Yaptığım araştırmalara dayanarak mevzuatta bu konuyla ilgili bir ilgi bulunmamakla birlikte vergi dairesince mahkeme emsal karara dayanarak uygulama yaptığı beyan edilmiştir. Bu konudaki bilgi ve düşüncelerinizi paylaşmanızı rica ederim.

Cevap : Halk otobüsü şöförü olarak çalışan işçilerinin asgari ücretle çalıştırılamayacağı diye bir idda olmaz.Varsayımlara göre uygula olmaz.Çalışanın asgari ücretten fazla ödendiğini, idare ispat ve belgelemek zorundadır.Aksi durumda idia boşta kalır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.