Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.09.2019 16:43 (Üye) Soru : Merhaba; Öncelikle iyi çalışmalar dilerim Üstadım. Bir konu hakkında değerli bilgi ve görüşlerinizi rica ederim. Analık raporu alan kadın doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra 8 hafta raporunu kullanmıştır. Doğum raporu bittikten sonra 6 ay ÜCRETSİZ İZİN kullanmak istemektedir. 6 aylık ücretsiz izni kullanmak için belirli bir süre var mıdır. yani işe başlayıp 3 ay çalıştıktan sonra 6 ay ücretsiz izin talebinde bulunabilir mi? Bilgilendirme için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : Kadın işçi, hamileliği nedeniyle 16 hafta, çoğul gebelik halinde de 18 haftalık izin süresinden sonra talep etmesi halinde 6 aya kadar ücretsiz izin kullanabilir. Doğum nedeniyle alınan 6 aylık ücretsiz izin süresi yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz. Ayrıca bu izin, üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinme hâlinde eşlerden birine veya evlat edinene de verilir Doğumdan önceki ve sonraki sürelerde gebe veya doğum yapmış kadınları çalıştıran veya ücretsiz izin vermeyen işveren veya işveren vekiline idari para cezası verilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.