Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.09.2019 17:16 (Üye) Soru : Merhaba, Bir konuda kesin görüşe ihtiyacım var. 27.08.2019 tarihinde minibüs ile servis taşımacılığı yapan gelir vergisi mükellefi vefat etti. Ölümü vergi dairesine bildirdik. Varisler işe devam etmeme kararı vererek kendilerine kalan aracı sattılar. Vergi dairesine sorduğumuzda varisler adına mükellefiyet açılmayacak dendi. Sadece ölüm tarihi itibariyle aracın faturasını varislere kesin KDV beyannamesine KDV sini ilave edin ölen kişi açısından mükellefiyet kapanır varislere de mükellefiyet açılmaz denildi. Şimdi yeni bir müdür muavini gelmiş varsiler adına mükellefiyet açacaksınız diyor. varisler hiç işe başlamadılar. veraset yoluyla intikal eden aracı sattılar. İnternette de araştırmalar yaptım. Mükellefiyet açılacağına dair bir şey bulamadım. Lütfen açık ve net bilgi verirmisiniz. Varisler adına mükellefiyet açılmadan Ölen mükellefin kapanışını yapmaları gerekmez mi.

Cevap : Açık ve net görüşü VD daha önce söylemiş muavin değişince mevzuat ve uygulama değişmez.Konu hakkında sorun olması halinde VD müdürü veya İST VD başkanlığına müracaat ediniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.