Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.09.2019 16:57 (Üye) Soru : Merhaba, Kadın Sgk il işe giriş 1995 Temmuz Sgk 4a toplam çalışma süresi 3060 gün Sgk 4b çalışma süresi 3420 gün (9 yıl 6 ay ve halen devam ediyor) Sgk 4A dan emekli olmak için (zaten çalışma hayatı devam edeceğinden diye düşünürsek) ne yapmak gerekir.. Ya da maaşın düşmemesi için direkt çalışma hayatını sonlandırıp yaşı mı beklemeli. Ayrıca sgk 4a da 5 yıl yüksek prim ödemeli işte çalışıldı. Maaşın düşmemesi için izlenmesi gereken yol hakkında yardımlarınızı rica edeceğim. 1- 4a lı olarak biraz da yüksek prim ödeyerek devam mı etmeli? 2- İşi sonlandırıp yaşı mı beklemeli 4b den ekmekli olunarak. Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : Öncelikle EYT yine gündeme düşmüşken bekleyip beklememe kararı şahsa aittir. Çalışma hayatının ilk yıllara sgk 4a olanların son 3,5 yıllarını da sagk 4a lı olacak şekilde çalışmaları halinde daha iyi şartlarda emekli olacaklarını söylemek gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.