Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.09.2019 16:50 (Üye) Soru : Geçici Koruma Kapsamı dahilde Suriye uyruklu kişinin çalışma izni başvurularını tamamladıktan sonra onaya gönderdim. İşyerinin İstanbul, kişinin ise ikametinin Manisa olması sebebiyle eksiklik yazısı geldi. Yazıda 30 gün içerisinde Malisa göç idaresine ilgili evraklarla gidip ikametini İstanbula aldırması gerekliliği yazılmaktaydı. Manisa-Göç İdaresine gidildikten sonra oradan yol izni belgesi verilerek İstanbul Göç idaresine başvuruldu. Fakat başvurumuzu kotanın dolduğundan dolayı teslim almadılar. İşlemlerimiz yarım kaldı. Aradan birkaç gün geçtikten sonra Çalışma bakanlığından ikinci yazı geldi. Bu yazıda başvurunun onayladığı ilgili tarihler arası çalışma izninin çıktığı ve harçların yatırılmasını gerektiği belirtildi. Sorum : Harçlar yatırıldıktan sonra kişiyi çalıştırabilecek miyim? Yoksa ikameti sorununu çözümlemeden harçları yatırmamalı mıyım?

Cevap : İkamet izni olmadan çalışma iznini kullanmanız sıkıntılı ( manisa için mi verilmiş) önce bu sorunu çözmeniz gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.