Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.09.2019 10:38 (Üye) Soru : Merhabalar; 2 sorum olacak, 1- Başka yerde sgk lı çalışan ltd.şti ortağı veya aş.yön.kur üyesi kendi işyerindende huzur hakkı alırsa bu huzur hakkı 2 ayrı işyerinden alınan ücret olarak mı değerlendirilir. bu durumda 2.gelir vergisi dilimi hesabında sgk lı ücret ve huzur hakkı toplanıp gelir vergisi beyanı verilmesi gerekir mi? 2-vergi mükellefiyeti olmayan site yönetimlerinde aidat dışında elde edilen reklam ve emlakçı komisyon gelirlerinin vergilendirilmesi nasıl olacak. Site yönetiminin burda yapması gereken nedir? teşekkürler

Cevap : 1-Huzur hakkı ücret dir. 2 ayrı işverenden ücret geliri elde edilmesi halinde GVK 86. maddedeki koşullara göre yıllık GV Beyannamesi vermek zorundadır. 2-Bahsettiğiniz gelirler için Site yönetimi Kurumlar vergisi mükellefiyeti tesisi ettirmesi gerekir. Gelirler için Fatura düzenlenecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.