Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.09.2019 11:27 (Üye) Soru : Sn.Danışman, Müşterimiz fotoğraf çekimi hizmeti faaliyeti ile iştigal etmektedir, bizim firmamız kanuni ikametgahı yurtdışında bulunan bir yabancı firma ile firma faaliyetlerinin tanıtımı için fotoğraf çekimi yapılması talebinde bulunmuş ve yabancı firma ile sözleşme yapılmıştır... Yabancı firma çekimlerin Türkiye'de yapılarak dijital ortamda (cd) taraflarına gönderilmesini istemiştir, çekimler Türkiye'de yapılarak cd' ye aktarılıp yabancı firmaya gönderilmiştir... Kanuni ikametgahı yurtdışında bulunan firma yapılan hizmetin bedelini döviz olarak müşterimizin banka hesabına göndermiştir, bizim firmamız tarafından yurtdışı firmasına kesilecek olan faturada kdv hesaplanacak mı? verilen hizmet hizmet ihracı kapsamında değerlendirilerek kdv istisnasından yararlanabilir mi? Teşekkürler.

Cevap : Yaptığımız işlemin Hizmet ihracı olmadığı görüşündeyiz.KDV hesaplamanız gerekir.Ancak Konu hakkında GİB den özelge almanızı öneririz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.