Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.09.2019 11:16 (Üye) Soru : Soru:Sayın Danışman, OSB olması planlanan yerde firmamıza ait hisse payı şeklinde arsa bulunmaktadır. İlgili kooperatifin yer tahsisi neticesinde firmamıza şerefiye adı altında bir ödeme Yapıldı.Söz konusu ödemenin muhasebe kaydı ile ilgili görüşlerinizi rica ederim. Cevap:Sayın,Aldığınız şerefiye tutarı için KDV li Fatura düzenlenecek 649 hesaba gelir yazılacaktır. Soru: Kooperatif ödediği bedeli diğer arsa sahiplerinden alıp bize veriyor. Arsa da ilerde işyeri inşa edilecek. Arsanın maliyetinden düşülmesi gerekmez mi? Ayrıca kooperatife biz ödeme yapsaydık gider değil de arsanın maliyetine dâhil edecektik. Konuyu tekrar değerlendirir misiniz?

Cevap : Sorunuzda şerfiye konusu sorulmuştur.ve cevap verilmiştir. Şerefiye den elde edilen gelirin mahsubu söz konusu olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.