Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.09.2019 11:25 (Üye) Soru : İyi çalışmalar Sayın Danışman. Şirketimiz SGK kayıtlarında kamu statüsünde tanımlı olduğundan dolayı %5 indirimden faydalanamamaktadır. Bu hususta geriye dönük olarak SGK aleyhine alacak dava açmış bulunmaktayız. Statümüz kamudan özel statüye geçecektir. Bu durumda geçmişte ödenen %5 kısma isabet eden tutarlar toplamı için şüpheli ticari alacak karşılığı ayrılması gerekmekte midir ? Yoksa sadece nazım hesaplarda mı takip etmeliyiz ? Şüpheli alacak karşılığı ayrılacak ise 12 li grupta SGK ait her hangi bir cari kayıt olmadığından dolayı nasıl bir muhasebe kaydı yapılması gerekir. Yardımlarınızı rica ederim. Saygılarımla.

Cevap : Bahsettiğiniz alacak için Şüpheli alacak kavramı kullanılamaz.dava lehinize sonuçlanması halinde elde edilen tutarlar 602 hesap da takip edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.