Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.09.2019 10:31 (Üye) Soru : merhaba , biz yurt ıcı ticari mal alım-satımı yapan , 8 tane 4a sgk calısanı olan bir LTD STI yiz. firmamızda 17 yıldır bizimle calısan sigortalılarımızdan bir kişi 30 eylül itibari ile emekli oluyor ve bu sebepten dolayı işten cıkısı yapılacak ve kendisine kıdem tazmınatı ödenecektir. yalnız emekli olduktan sonra da firmamızda çalışmaya devam edecek. bunun için , bu arkadaşımıza 4a cıkısının yapıldığı 30 eylülden bir gun sonraya 1 ekime , emekli işçi girişi - sgdp yapılacak. 1- emekli olduğu için , sgk 4a cıkısı ve ertesi güne sgk sgdp girişi yapılan bu çalışanımıza yıllık izin vs haklar eski kaldığı yerden devam mı edecek? yoksa sıfırdan işe alınan bir eleman gibi yıllık izin suresi , sgdp giriş tarıhını 1 yıl doldurduktan sonra 14 gün olacak sekilde mı başlayacak? 2 - sgdp ücret bordrosu hazırlanırken , sgk primi olarak neler ve hangi oranda hesaplanacak? 3 - sgk işsizlik primide hesaplanacak mı ve hangi oranda hesaplanacak ? teşekkürler

Cevap : Yıllık izin hakkı devam eden işçi olduğu için aynen devam ettirirlir. 4/1-(a) ve 4/1-(b) kapsamında çalışmaya devam edenler hakkında, Kanunun yürürlük tarihinden itibaren bir ay içinde yapacakları yazılı tercihleri doğrultusunda, iş kazası ve meslek hastalığı sigortası hükümleri ve uzun vadeli sigorta kolları veya sosyal güvenlik destek primine ait hükümler uygulanmaktadır. 4 (a) kapsamında hizmet akdi ile çalışanların prime esas kazançları üzerinden kesilen %32 oranındaki sosyal güvenlik destek primini ödemekle işverenler yükümlüdür. Hizmet akdi ile çalışan sigortalıların yaşlılık aylığından destek primi kesilmesi mümkün değildir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.