Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.09.2019 09:52 (Üye) Soru : yaş haddi hariç emeklilik için gereken şartları taşıyan işçi sgk dan yazı getirip kıdem tazminatını alarak işyerinden ayrılan işçi bir süre sonra tekrar aynı işyerinde çalışmaya başlıyor.ikinci defa bu işyerinden aynı gerekçe ile istifa etmesi halinde kıdem tazminatı alabilirmi..burdaki özel durum aynı işyerinde çalışmaya başlamasıdır.

Cevap : Emeklilik için yaş dışındaki şartları sağladıktan sonra bu sebeple işten ayrılıp kıdem tazminatını alan kişinin tekrar aynı işyerinde işe başlamasında yasal bir engel bulunmamaktadır. 08.09.1999 yılından önce sigortalılığı başlamış kişilerin 15 yıl 3600 prim günü şartını sağladıkları ilk günden itibaren SGK’dan bu yazıyı talep ederek işten ayrılma hakları bulunmaktadır. Kurumdan bu yazıyı birden fazla kez alarak 1 yıl aynı işverende çalışma şartını sağlamak koşuluyla işten ayrılıp kıdem tazminatını bir çok kez almasının önünde yasal olarak hiçbir engel bulunmamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.