Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.09.2019 14:18 (Üye) Soru : Şirketimizde çalışan personelimiz %50 engelli raporu alarak emekli müracatında bulunmuştur.Benim yapmam gereken normal sgk lı iken çıkışını yapıp sgdp olarak tekrar girişini yapmak diye biliyorum. Yapmam gereken bordrosunu diğer normal emekliler gibi düzenlemek haricinde vergisel anlamda başka birşey yok değilmi? (Bu kişi 99 öncesi girişi olduğu için engellilikten 3600 la emekli olacak) Vergi indirimi tebliğ edilmiş şirkete ama emekli olup maaş bağlanacağı için dediklerimin haricinde başka birşey yapmıcam...yanlışmıyım.? TEŞEKKÜRLER

Cevap : Vergi indiriminden faydalanıp engelli aylığından yararlananların emekli olduktan sonra çalışmalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır.. Bu şekilde çalışmaya başlarsa emekli aylığı da kesilmemektedir. Emekli olduktan sonra çalışırken çalışan primi değil de sosyal güvenlik destek primi ödenir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.