Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.09.2019 14:56 (Üye) Soru : Merhaba, Gümrüksüz mağazalarının satışları KDV Kanununun 16/1-C Maddesi uyarınca KDV den istisnadır. Bu mağazalara ilişkin giderler dolayısı ile alınan faturalardaki KDV ler indirim konusu yapılmayıp gider yada maliyet hesabına eklenmektedir. Bu mağazalara ilişkin dışarıdan alınan temizlik hizmetine ilişkin fatura tevkifatlı mı yoksa tevkifatsız mı kesilecektir ? Mağaza giderler için aldığı faturayı iade kesmesi gereken durumda iade faturasında kdv yi göstermek zorunda mıdır? yoksa kdv dahil olarak mı yazması gerekir ? Tşk ler

Cevap : Giderlere ilişkin KDV maliyet veya gider yazılamaz.İade talep edilir.Temizlik malzemeleri için ödenen KDV için tevkifat olmaz.İade faturaları da elbette KDV hesaplanacaktır.KDV dahil işleme yapılmaz.Ayrıca faturada gösterilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.