Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.09.2019 12:11 (Üye) Soru : Üstad, 2016 Yıl içinde temmuz cıkıs agustos baska ısyerıne gırıs olmus hadlerı astıgından beyan vereceğim. İki işverenden alınan ücretlerden sgk ve vergi tevkifatları yapılmıştır. Takıldığım bir kaç sütün var. Şöyle ki; 1-) ÜCRETİN GAYRİ SAFİ TUTARI kısmına sgkda görünen BRÜT ÜCRET Mi yazılacak yoksa ÜCRETİN BRÜTÜ Mü yazılacak? (Kişi sgksı tavandan yatırılmış ancak maaş+prim vs ile bu tutar tavanı aşıyor. Aşan bu tutar mı yazılacak) 2-) KESİLEN GELİR VERGİSİ kısmına AGİ düşüldükten sonra ki tutar mı yazılacak yoksa bordrolarda hesaplanan GELİR VERGİSİ TUTARI mı yazılacak? 3-) 2.soruya paralel olarak, Bordrolarda agi tutarları görünmekte ve işçiye ödenmiştir. ÜCRET BEYANI verirken ASGARİ GEÇİN İND. sütununa alınan bu agileri dahil edecek mıyız? 4-) Bordo üzerinde görünen HAYAT ve SAĞLIK SİGORTA PRİM KESİNTİLERİ var bunlarıda ÜCRET BEYANI verirken indirebiliyor muyuz? Teşekkürler.

Cevap : 1-Bordrodaki brüt ücret 2-kesilen gelir vergisi (agi düşülmez) 3-AGİ Bordroda indirildiği için yeniden indirilmez. 4-Daha önce çalışılan firmada kullanılmış ise tekrar kullanılmaz. İndirilmedi ise kullanılabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.