Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.09.2019 10:22 (Üye) Soru : Bir limited şirketin ortaklık yapısı şöyledir %50 hissesi başka bir ltd şirkete, %50 si bir kişiye aittir. Müdür kişidir. Böyle bir durumda özellikle %50 ltd ortak ile ilgili ozellikli bir durum, yıl sonlarında bir faturalasma, kar payı, bu ortaklık için yapılmasi gereken bir durum var mıdır?

Cevap : Kanun gereği yapılması zorunlu bir işlem yoktur, ancak her yılın sonunda sermaye şirketleri genel kurul yaparak geçmiş yılın hesaplarını ve yöneticilerini yapmış oldukları işlemlerden ötürü ibra edilmeleri gerekir, bu genel kurulda oluşan kar var ise bunun dağıtılması veya şirkette yatırım için tutulması, ileride sermayeye eklenmesi gayesi için kararda alınabilir. tescil edilecek bir konu yok ise bu genel kurul evrakı bir dilekçe ile ilgili ticaret sicili müdürlüğüne dosyasına alınmak üzere verilmesi gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.