Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.10.2019 15:31 (Üye) Soru : Soru: Merhaba, şehit aylığı alan bir kişi sigortalı bir işe girmesi halinde almış olduğu şehit aylığı kesilir mi? diye sormuştum. Başa aşağıdaki cevabı verdiniz. Cevap:Sayın, 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun Ek 1 inci maddesine göre şehit yakınları ve gazilerin istihdam işlemleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Şehit Yakınları ve Gaziler Genel Müdürlüğü ve Devlet Personel Başkanlığı'nca birlikte yürütülmektedir. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi Sorum tam olarak anlaşılamadı sanırım. 3713 sayılı kanuna göre şehit yakınları ve gazilerin istihdam işlemleriAile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Şehit Yakınları ve Gaziler Genel Müdürlüğü ve Devlet Personel Başkanlığı'nca birlikte yürütülmektedir. Burada bir sıkıntı yok. Benim sorum başkaydı. Şöyle ki, Bir şehit babası var ve şehit aylığı alıyor. Bu kişi özel bir şirkette SGK lı olarak çalışmak istiyor. Bunu niçin istiyor. Şehit aylığı alırken normal şartlarda da primi tamamlayıp SGK dan da emekli aylığı almak istiyor. Sağlığı yerinde ve yaşı da genç. Bu sebeple çalışacak durumda. Ancak bir taraftan da şehit oğlundan dolayı şehit maaşı alıyor. Şimdi bu kişi özel bir şirkette SGK lı olarak işe başlarsa şehit oğlundan dolayı almış olduğu şehit maaşı kesilir mi?

Cevap : Size belirtmiş olduğum kurumdan bu işlemi sorgulamanızı istememizin nedeni şehit yakınlarına çok farklı ölçüt ve koşullarda aylık bağlanmasından dolayıdır. Ama meslek mensubu olarak yol haritamızı soracak olursanız eğer şehit yakınına prime bağlı bir aylık bağlanmamışsa ( 6495 sayılı kanunla ypılan değişiklikle) şehit yakınının işe girip çalışması yada gelir elde etmesi halinde bu aylığı kesilmeyecektir. Ama prime dayalı bir aylık bağlanmışsa şehit yakını aylığı kesilecektir. Bu da farklı ölçüt ve koşullarda olmak kaydıyla 3173 ve 2330 sayılı kanun da maaş bağlama bölümünde detaylandırılmıştır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.