Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.10.2019 15:35 (Üye) Soru : Merhabalar,İşverende 3 işçi çalışmakta ve 3 işçide 17103 teşvik kanununa tabidir. Faydalanan işçilerden1 kişi teşvik süresi 29.02.2020 tarihinde bitecektir.Fakat teşvik süresi bitmeden işten ayrılması veya işveren tarafından işten çıkarılması durumunda işveren açısından herhangi bir problem oluşturur mu? Teşvikten faydalanma nedeni ile ödenmeyen sgk primleri sgk tarafından geri ödenmesi istenebilir mi? Çıkan işçiden dolayı ortalamayı etkiler mi veya diğer işçiler teşvikten faydalanamazlar mı? İşten çıkarılması durumunda işçi işsizlik maaşı almaya hak kazanabilir mi? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Cevap : İş sözleşmesinin işveren tarafından haklı nedenlerle feshi hariç olmak üzere, işe alındıkları tarihten itibaren dokuz aylık sürede işverence iş sözleşmesi feshedilmeksizin çalıştırılmaları, şartı bulunmaktadır. 1.02.2019 ila 30.04.2019 tarihleri arasında işe alınarak ücret ve prim desteğinden yararlandıktan sonra, işe giriş tarihinden itibaren dokuz (9) aylık süre içinde iş sözleşmesi yukarıda belirtilen nedenlerle feshedilen sigortalılar için, yararlanılan ve işverenin kuruma olan borçlarına mahsup edilen ücret desteği ve prim desteği, gecikme cezası/zammı ile birlikte geri alınacaktır
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.