Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.10.2019 15:45 (Üye) Soru : merhaba , 2019-2020 öğretim dönemi lise 4. sınıf öğrencisi, haftanın 3 gunu stajyer olarak işyerimizde çalışmaya başladı. bizim LTD STI miz de 9 adet sgk 4a lı personelimiz bulunmaktadır. 1-biz bu lise stajyerimize AGİ hariç Net Asgari Ücretin % 30’u oranında: 548,70-TL mi ödeme yapacağız? 2- yoksa AGİ hariç Net Asgari Ücretin % 15’i oranında: 274,35-TL mı ödeme yapacağız? 3 - şirketlerde , lise stajyer öğrenci maaşları ödenirken , şirketlerin personel sayısına göre belirleme kalktı, 3 personeli olan firmada , 23 personeli olan firmada aynı ücret olan , AGİ hariç Net Asgari Ücretin % 30’u oranında maaş ödeyecek diyorlar dogru mu ? tesekkurler

Cevap : Stajyerlere ödenecek ücretler firmadaki çalışan sayısına ve geçerli asgari ücrete göre belirleniyor. Stajyerlere asgari geçim indirimi hariç net asgari ücretin yüzde 30'u kadar maaş ödenmek zorundadır. Bu tutarın üzerinde ödemede sınır bulunmamaktadır. Ancak bundan az maaş verilemiyor. 2019 yılı için stajyerlere ödenmesi gereken en az ücret 548 lira 73 kuruş oldu. Stajyerlerin ücretlerinden herhangi bir vergi ve kesinti yapılamıyor.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.