Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.10.2019 09:46 (Üye) Soru : Defter beyan sistemine kayıtlı işletme defteri olan mükellefimiz (bilanço usulü değil) nevi değişikliği ile limited şirkete çevirmek istiyor. Bu işlem mümkün mü? Yoksa sadece Bilanço usulü olan işletmeler mi limited şirkete dönebilir? Eğer bilanço usulü olmayan işletmelerin limited şirkete nevi değişikliği yapmaları mümkün ise SMMM Raporu hazırlarken sermayenin ödenme durumunu aktif pasif bilgi kısımlarını nasıl değerlendirmeliyim. Bilanço Kar Zarar beyanı yerine ne vermeliyim? Ticaret Odası Hesap Özeti kabul eder mi? Yada hesap özetinden yola çıkarak durumu mizana mı çevirmeliyim?

Cevap : İşletme ticaret siciline kayıtlı olabilmesinde en önemli kriter bilanço esasına göre defter tutulması olup tacirlik beyanınız esas alınarak kayıt yapılmış ise Tür değişikliği yapabilir, tür değişikliğine ilişkin rapor örneğimiz web sayfamızda yer almakta olup Bilanço esasına göre defterler yok ise diğer kayıtlar dikkate alınarak raporun yazılması halinde işlemlerin yapılıyor olduğu bilinmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.