Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.10.2019 15:48 (Üye) Soru : merhaba lise stajyeri çalıştırıyoruz. maaş hesaplamasnı nasıl yapmalıyım. haftada 3 gün geliyor. bazı haftalarda birer gün gelmediği günler var nasıl hesaplamalıyım. maaşını bankadan yatıracağım. bu stajyer maaş ödemesini hangi gidere atmalıyım. teşekkürler.

Cevap : Stajyerlere ödenecek ücretler firmadaki çalışan sayısına ve geçerli asgari ücrete göre belirleniyor. Stajyerlere asgari geçim indirimi hariç net asgari ücretin yüzde 30'u kadar maaş ödenmek zorundadır. Bu tutarın üzerinde ödemede sınır bulunmamaktadır.. Ancak bundan az maaş verilemiyor. 2019 yılı için stajyerlere ödenmesi gereken en az ücret 548 lira 73 kuruş oldu. Stajyerlerin ücretlerinden herhangi bir vergi ve kesinti yapılamıyor.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.