Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.10.2019 15:49 (Üye) Soru : işyerimize, endüstri meslek lisesi öğrencisi zorunlu stajı yapacak, öğrenci stajyer aldık. stajyer haftada 3 gün çalışacak. tam aylıklar 548,62 TL olarak ödenecek. fakat eylül ayı başında başlamadığı için, tam aylık ödenmeyecek. bunun hesabında normal işçi gibi bir aylık maaşı 30 a bölüp girdiği tarihten itibaren örneğin 10 unda başladıysa, günlük ücreti 20 günle mi çarpmalıyım. yoksa haftada 3 gün üzerinden nasıl bir hesaplama yapılmalı ?

Cevap : Stajyerlere ödenecek ücretler firmadaki çalışan sayısına ve geçerli asgari ücrete göre belirleniyor. Stajyerlere asgari geçim indirimi hariç net asgari ücretin yüzde 30'u kadar maaş ödenmek zorundadır. Bu tutarın üzerinde ödemede sınır bulunmamaktadır. Ancak bundan az maaş verilemiyor. 2019 yılı için stajyerlere ödenmesi gereken en az ücret 548 lira 73 kuruş oldu. Stajyerlerin ücretlerinden herhangi bir vergi ve kesinti yapılamıyor.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.