Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.10.2019 10:55 (Üye) Soru : Sayın İlgili; İşitme cihazları, işitme cihazları bakım onarım parçaları, bakım hizmetleri ve çeşitli aksesuarları alım satımını yapan bir mükellefimiz var. Kendisi yeni faaliyete geçti ve ilk defa fatura kesecek. İşitme cihazları alış faturaları kdv den istisna tutulup tarafımıza kesilmiş. Ben de bu konuyla ilgili araştırma yaptım benim de bu aldığım cihazları kdvden istisna olarak fatura etmem kanaatine vardım.(3065 sayılı Katma Değer Vergisi (KDV) Kanununun (17/4-s) maddesi gereğince. Faturayı kdvsiz kesmem doğru mudur? Ayrıca faturayı kdvsiz kesmem durumunda faturada ilgili madde gereğince kdvsiz kesilmiştir yazmalı mıyım? Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

Cevap : Düzenlenecek faturada KDV hesaplanmaz..(3065 sayılı Katma Değer Vergisi 17/4-s maddesi gereği KDV hesaplanmamıştır.) Bilgisi yazılması gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.