Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.10.2019 16:06 (Üye) Soru : KOOPERATİF YÖNETİM KURULU BAŞKANI hizmet sözleşmesi ile başkanlığı yaptığı kooperatif de ücretli olarak çalışıyor. 4/a siğortalılığını kabul etmesi gerekmez mi SGK nın? veya 4/b olacak ise başkan seçildiği tarihten mi başlar yoksa beyan verdiği tarihte mi 4/b siğortası başlar..iyi çalışmalar

Cevap : Kooperatif başkanları, kooperatifin yönetim ve denetim kurullarında yer alanlar bu kanuni görevleri nedeniyle huzur hakkı veya başka bir ad altında kooperatiften ücret alıyor olsalar dahi, kooperatifle aralarındaki ilişki vekalet akdine dayandığından bunlar sigortalı sayılmayacaktır. Aynı şekilde kooperatif üyeleri de sigortalı sayılmayacaktır. Ancak bunlardan kanuni görevleri dışında hizmet akdiyle üçüncü bir kişinin yapması gereken işi ücret karşılığı yapanlar ise sigortalı sayılacaklar ve 4/1-a (SSK) kapsamında sigortalı olarak SGK’ya bildirileceklerdir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.