Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.10.2019 16:08 (Üye) Soru : Merhaba, 4 yıla yakın bir süredir eczanede görev yapan bir kadın tekniker hamileliği sebebiyle işveren tarafından çıkarılmak isteniyor. ihbar süresi boyunca çalışmaya devam edebileceğini sonrasında işten çıkaracağını ve kıdem tazminatı ödemeyeceğini iletiyor işveren. bu durumda sgk lı işçi nasıl bir yol izlemeli. ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : Bu nedenle bir kadın işçinin, hamilelik nedeniyle işten çıkarılması yasalara aykırıdır. performans düşüklüğü gibi bahanelerle işten çıkarılan hamile kadın çalışanlar, diğer çalışanlar gibi kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla mesai gibi haklarını talep edebilirler. Bunun içinde, işe iade talep edecek işçilerin işten çıkarılma tarihinden itibaren 30 gün içinde arabulucuya başvurması gerekmektedir. Arabulucuda anlaşma sağlanamadığı takdirde, son arabuluculuk tutanağının düzenlendiği tarihten itibaren işçi, 2 hafta içinde işe iade davası/ ayrımcılık yapılması davası açabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.