Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.10.2019 14:19 (Üye) Soru : sayın ustadım tasfiye halinde bir şirketi bugün tescilini yaptık şirket üzerindeki araç ortakalrından birinin üzerine noter satışı yaptık faturasını kesitk tabii bundan dolayı şirketin bir karı çıkacak bundan dolayı tasfiye bitiş beyannamesinden once kurumlar beyanı verip şirket vergi ödeyecekmi yoksa araç satış sebebi ile çıkan kar ortaklar arasında kar dağıtımı olup ortaklar gelir vergisi beyanımı verecek kafam karıştı aydınlatırsanız sevinirim iyi çalışmalar

Cevap : Satış dan elde edilen kazanç kurum kazancıdır. KV beyannamesi ile beyan edilir.Daha sonra Kar dağıtılır.Dağıtım yapıldığı için % 15 GV stopajı ödenir. Ortaklar dağıtılan karı GVK 22 ve 86.Madde deki koşullara göre MSİ beyanı verilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.