Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.10.2019 09:05 (Üye) Soru : Merhaba. İflas erteleme süreci sona ermek üzere olan bir anonim şirketin son düzlükte iflasına veya iflas durumundan çıkacağına dair karar bir ay sonraki yapılacak son duruşmada karar verilecek. Ancak bu şirketin 1 (bir) ay önce hisse devri yapılarak hissedarları değişti. Nacizane sorum şu: Şayet mahkeme şirketimizle ve ortakları ile ilgili iflas kararı verirse şirket ortakları açısından müflis tacir; bir ay öncesine kadarki şirket ortakları mı yoksa karar verilirkenki aşamada en son hissedarları kimse onlar mı olur? Bizim için çok önemli olan bu hususta görüşünüz nedir acaba?

Cevap : Şirket için açılan dava ortaklar a sirayet etmez gerçek kişi olarak açılmış bir iflasla kişilerin iflası olur, ancak bu ortak değişiminin ilgili idarenin onayı ile yapılmış olması gerekirdi, dosyasına bu bilinin verilmesi daha sağlıklı olacaktır, şirket için açılmış olan davada, mahkemenin kararı Tüzel kişiliği bağlayacaktır, verilen kararın ticaret sicilinde de tescilini yaptırmanız gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.