Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.10.2019 12:14 (Üye) Soru : Merhaba. Danışmanlığını yaptığımız bir elektrik mühendisliği firması bir teknik üniversitenin son sınıfında okuyan bir öğrenciyi 1.yarıyılda staj yapmak amacıyla çalıştırmaya başladı. Öğrenciye ücret ödemesi yapılmıyor. Firmamızla üniversite arasında haftanın 5 günü 8.30-18.30 mesai saatlerinde çalıştırılmak üzere sözleşme var. Öğrenci bize bizde çalıştığı her gün 2 saat erken çıkmak istediğini ve akşamları başka işte çalışacağını iletti. Bu talebi kabul edip buna göre davranırsak firmamız ne gibi risklerle karşı karşıya kalabilir. Bu hususta görüşünüzü merak etmekteyiz. Saygılarımla...

Cevap : Öncelikle, Genel anlamda stajyerler 3 grup altına incelenebilir. Stajı okul tarafından zorunlu tutulan Stajı yapması okul tarafından uygun görülen İsteğe bağlı staj Stajyerlerin ortaöğretim ya da yükseköğretim öğrencisi olması ücretin ödenmesini etkilemeyecektir. Sigortası okul tarafından başlatılan her öğrenci stajyer ücreti alacaktır. Sizinle olan çalışmasının parttime çevrilmesi yazılı olmalı bu da kişinin staj süresince mümkün olmayacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.