Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.10.2019 11:31 (Üye) Soru : Merhaba, Sürekli İşgörmezlik ödeneği bağlanan kişi 4/A Kapsamında çalış ise veya emekli olur ise bağlanan sürekli iş görmezlik ödeneği kesilir mi? Kolay gelsin

Cevap : Kısa vadeli sigorta kolları olarak adlandırılan iş kazası ve meslek hastalığı durumunda meslekte kazanma gücü yüzde 10’dan fazla ise sürekli işgöremezlik geliri bağlanmakta, uzun vadeli sigorta kollarından olan malullük durumunda ise malullük aylığı bağlanmaktadır. Bir sigortalı aynı anda hem sürekli işgöremezlik geliri hem de malullük aylığı alabilmektedir. Sürekli işgöremezlik geliri alabilmek için iş kazası ve meslek hastalığı sonucu %10’ un üzerinde meslekte kazanma gücü kaybı gerekmektedir. Bu durumda ilgili kişi çalışmaya başladığında malullük aylığı kesilecektir. Ancak iş kazasından dolayı sürekli işgöremezlik gelirini almaya devam edecektir. SGK uygulamasında malullük aylığı bağlanan kişilere 1, sürekli işgöremezlik geliri bağlanan kişilere 8 ile başlayan tahsis numarası verilmektedir. İşe başlatılacak sigortalıların tahsis numaralarını kontrol ederek hem malullük aylığı hem de sürekli işgöremezlik geliri alıp almadığını kontrol edilmelidir. Sigortalının sadece sürekli işgöremezlik geliri alması halinde hem bu aylığını alıp hem de bir işyerinde çalışması mümkündür.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.