Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.10.2019 09:25 (Üye) Soru : İyi günler. Kur farklarının Kdv'ye tabi olduğu son yapılan düzenleme ile resmiyet kazandı fakat uyguladama da bazı sorunlar ile karşılaşmaktayız. 1. Geçici vergi dönemlerinden ilgili bakiyeler için kur değerlemesi yapıp gelir/gider olarak kayıtlara alıyoruz. 2. Karşı taraf ödeme yaptığında fatura tarihi ile ödeme tarihi arasında ki tam rakam için kur farkı kesiyor veya talep ediyor burada ki sorun ise bizim geçici vergi dönemlerinden yapmış olduğumuz kur değerlemesi mutabakatsızlağa neden oluyor burada ki uygulama yöntem ve tavsiyelerini merak ediyorum.

Cevap : Geçici vergi dönem sonlarında dövizli Kasa ve Banka döviz mevduatlar için Kur değerlemesi yapılır.KDV ve faturalama söz konusu olmaz.Mal ve hizmet alım ve satımlarından kaynaklanan kur farkları için fatura düzenlenir ve kdv hesaplanır.Geçici vergi dönem sonlarında faturalama işlerinin yapılması gerekir Faturalama yapılması halinde mutabakatsızlık olmaz..
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.