Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.10.2019 11:38 (Üye) Soru : merhabalar türkmenistan uyruklu bir vatandaşı satış elemanı olarak çalıştırmak istiyoruz bu kişi için çalışma izni aldığımızda bu kişiye asgari ücret vereceğiz bu kişiyi asgari ücretle çalıştırabilirmiyiz..sanırım geçici koruma kapsamında olmayan yabancılarda en basit işlerde bile asgari ücretin an az 1,5 katı olması gerekiyormuş. ama gerçekte biz bu kişiye asgari ücret vereceğiz. asgari ücretle çalıştırırsak nelerle karşılaşırız. iyi çalışmalar

Cevap : Satış elemanı, pazarlama, İhracat görevlisi gibi eleman statüsünde çalışacak yabancılar için asgari ücretin 1,5 katı 2.558,00 x 1,5 = 3.837,60 TL Özellikle yabancı işçi çalıştıran kurumların bu ücret tutarlarına dikkat etmesi önem taşımaktadır. Aksi halde hem SGK tarafından yapılan çapraz kontrollerde ek belge verilmesi ve buna bağlı idari para cezası ve prim ödenmesi riski ortaya çıkacak hem de çalışma izninin yenilenmemesi riski doğabilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.