Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.10.2019 12:38 (Üye) Soru : Merhabalar, Yenilemek amaciyla aldigimiz bir duran varligi özel fon imkanindan yaralanmak istiyoruz Mevcut aracimiz:binek Yenileyecegimiz arac: ticari Özel fon imkanindan yaralanabilirmiyiz

Cevap : Yenileme fonu ayrılabilmesi için satılan iktisadi kıymet ile aynı türden bir iktisadi kıymetin satın alınması gerekmektedir. Satılan iktisadi kıymetin yerine aynı niteliklere sahip benzeri veya teknolojik gelişmeye uygun yeni modelleri satın alınmalıdır. Aksi takdirde yenileme fonu uygulamasından yararlanılması söz konusu olmayacaktır. Satılan ve alınan varlık ARAÇ olduğu için yararlanılır. Nitelik den kasıt ARAÇ dır.Araç yerine makine alınması halinde ise özel fon da bulunan tutar amortisman gideri olarak kullanılamaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.