Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.10.2019 09:46 (Üye) Soru : merhaba sayın uzmanlarım kolay gelsin. aslında sorum Türk parasını koruma kapsamında.finlandiyaya ihracat yapan firmamız 1000euroluk 500adet ürün gönderiyor, finlilerin yaptığı kalite kontrolde 100ü sorunlu çıkıyor, firmaya: bize 800euro ödeme yapın, kalanını imha edin deniyor; geri dönüş maliyeti yüksek olacağından;200eurolukta credit form giriliyor. finliler 1000euro ödeme yapıyor, ama fatrua son hali 800euro. banka fatura ile uyuşmuyor diye türk firmaya sormadan durumu gibe ihbar ediyor. yazı geliyor, vergi dairesi hatta gib anadolu yakası şube müdürlüğü ilede görüşülüyor, yurtdışı firmalarlada tabikide cari çalışabilirsiniz, işlemlerinizde doğru ama bu yasa gereği kimse sizin durumunuzda ne yapılır bilmiyor,diyorlar. finlilere 200eurolük fatura keseceğiz ama ödeme yapmayın deniyor firma kabul ediyor detaylar anlatılınca. ama banka ödeme ile örtüşmüyor diye kabul etmiyor, iade edin 200euroyu diyor banka bunuda gib kabul etmemiş. yurtdışı firmalarla ilgili fazla veya eksik ödeme durumunda neler yapılması gerekli mevzuatsal boyut nedir. ne yapılmalı ceza almadan nasıl bir yol izlenmeli. bankaya credit formu izahta bile sorun yaşamışlar:kredi departmanı ayrı diye cevap vermişler durum izah edilirken. bilgi rica ederiz. iyi günler.

Cevap : ekleme bilgileri ile gelmiş sorunuza da cevap verilmiş olduğu üzere konu mali işlemler çerçevesinde değerlendirilmesi gereken bir konu olduğundan buradan cevapladırılamamıştır, ilgili bölümden sormanız halinde gerekli desteğin verileceği değerlendrilmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.